Legalábbis a Die Welt internetes portálon közölt minap megjelent cikk szerint. Szerintem meg Merkel legnehezebb évei még csak most jönnek. Az első nagy forduló 2016 tavasza, amikor is két dolog fog történni:
- Megindulnak a menekültek következő hullámai feltartóztathatatlanul és
- A német társadalom a II.vh. után először, de nem utoljára megérezheti a radikális jobboldal megerősödését.
A Merkel vezette nagykoalíció nem tesz semmit annak érdekében, hogy a menekültek Németországba áradása egyáltalán csökkenjen majd 2016-ban. Most, 2015 december 26-án úgy gondolom, hogy nem kevesebb, mint 2 millió menekült fogja Németország határait átlépni 2016 végéig - családegyesítés nélkül. (Majd egy év múlva visszatérünk eme jóslatomra.)
A német társadalom nem is sejti, mekkora kihívások előtt áll a 2016-os évben, ami kihívásokat mind a politikai elit, mind a sajtó eltitkol előtte. A menekültek száma nem fog csökkenni 2016-ban, hiába egyezett meg az EU (Németország) Törökországgal. Több ezren fognak naponta egy jobb élet reményében útnak indulni. Megértem őket, a helyükben valószínűleg én is ezt tenném.
Sem a politikai elit, sem pedig a sajtó nem tudja megmondani, mi is fog történni ezzel az orszéggal, ha egy év alatt, akár csak még egy millió menekült megjelenik és kéri az ellátást. Sokat hallani arról, hogy az egyesítéskor bevezett ún. Solidaritätszuschlag (szolidaritási adó a keletnémet teróletek felzárkóztatása érdekében, amit a volt nyugatnémet tartományok munkaválllaói fizetnek) megtartása mellett fognak dönteni. Ez éves szinten 10 mrd eurót jelent, ha csak a nagyon pozitívan becsült kb. 20 ezer euró/menekült/év költséggel számolok, ez akkor is csak félmillió menekült ellátását fogja megoldani. Már most kb. 1 millió emberről beszélünk, tehát további 10 mrd eurót valahonnan biztosítani kell majd 2016-ban is a már itt lévők ellátására. Ha csak az idei nagyságú menekülthullám fogja elérni az országot 2016-ban, akkor az is nagyjából további 20 mrd euró többletköltséget fog az adófizetők nyakába zúdítani, tehát 2017-ben a német központi költségvetés a merkeli nagykoalíció miatt kb. 40 mrd eurót valahonnan össze kell, hogy szedjen. Itt említeném meg, hogy 2015-ben a német központi költségvetés bevétele 307 mrd euró volt, tehát 2017-ben a legjobb esetben is a menekültekre fogja fordítani Németország a teljes költségvetés több, mint 15%-át. Ez például 10 mrd euróval több, mint amit a honvédelemre költenek, de például majdnem háromszor annyi pénz, mint amit oktatásra, kutatás fejlesztésre költenek. De ez az összeg kétszerese annak, mint amit a hosszútávon munkanélkülieknek most évente fizetnek. Maga a társadalom többféleképpen reagálhat ezekre a fejleményekre.
Itt jön a képbe a poszt elején említett második pont, miszerint 2016 márciusában, a következő választások alkalmával megérzi a mostani politikai elit majd az ország két részre osztását a menekültkérdésben, ill. az arra adott nem létező válaszaival: elkezdenek megerősödni a jobboldali pártok (úgy, mint Mo-n a Jobbik). A választópolgárok benyújtják a számlát a mostani (menekült)politikáért. Hogy egy ilyen típusú politikai vereség a mostani nagykoalíciónak meg fogja-e változtatni a menekültpolitikáját: nem. Ez az, ami engem jobban aggaszt, mivel így ez az ország is politikai téren radikalizálódni fog és lesz egy német jobbikunk, amit szerintem senki nem szeretne.
Szóval Merkelnek nem 2015 volt a legnehezebb éve, hanem 2016 és 2017 lesz.